Bąbelkowa folia – poznaj jej możliwości

Na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkty. Niektóre z nich na stałe zmieniają świat, inne odchodzą w zapomnienie niemal niezauważone. Bąbelkowa folia zdecydowanie należy do tych pierwszych. Choć powstała stosunkowo niedawno, dziś już trudno byłoby się bez niej obejść. Znajduje wiele zastosowań i bywa niezastąpiona. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Bąbelkowa folia powstała trochę przez przypadek. Tak naprawdę zakładano jej zupełnie inne zastosowanie niż ma obecnie. Wynalazcy nie zrazili się początkowym niepowodzeniem i postanowili przekłuć porażkę w sukces. Poznajmy bliżej jej historię.

Bąbelkowa folia – historia powstania

W 1957 roku Al Fielding i Marc Chavannes postanowili stworzyć trójwymiarową, wykonaną z plastiku tapetę. Wykorzystali do tego dwa arkusze folii, pomiędzy którymi zostało uwięzione powietrze, tworząc w ten sposób niewielkie bąbelki. Wykonaną z tworzywa tapetą nie było jednak zainteresowania. Jej twórcy postanowili zainteresować pomysłem innych odbiorców. Zaproponowali, by ich wynalazek zastosować w szklarniach jako izolację utrzymującą w ich wnętrzu wyższą temperaturę. I ten pomysł nie znalazł zastosowania w praktyce. Ostatecznie jednak bąbelkowa folia przyjęła się na rynku bardzo dobrze. Dziś jest powszechnie stosowana do pakowania i zabezpieczania różnych produktów. Może być wykorzystywana w firmach zajmujących się logistyką, branży e-commerce, a także na użytek prywatny.

Bąbelki w sklepach internetowych

Bąbelkowa folia bardzo chętnie wykorzystywana jest przez firmy zajmujące się sprzedażą na odległość. Za bezpieczeństwo przesyłanych produktów w przeważającej większości odpowiadają e-sprzedawcy. W ich interesie jest takie zabezpieczenie sprzedawanych towarów, by te dotarły do odbiorców w stanie nienaruszonym. Właśnie dlatego istotnego znaczenia nabiera sposób, w jaki pakowane są produkty. Nie wystarczy wykorzystać do tego estetyczny i dostosowany wielkością karton tekturowy. Ważny jest również wypełniacz do paczek, który zamortyzuje drgania oraz wstrząsy i zabezpieczy przed ewentualnym uszkodzeniem. Rolę wypełniacza bardzo często pełni bąbelkowa folia. Można owijać nią spakowane w kartonie produkty albo wypełniać wolne przestrzenie pomiędzy pudełkiem a przedmiotem, dzięki czemu te nie przemieszczają w trakcie transportu.

Bezpieczna przeprowadzka

Bąbelkowa folia dobrze sprawdza się też jako materiał przeznaczony do pakowania i zabezpieczania mebli, sprzętów RTV i AGD oraz rzeczy osobistych w trakcie remontu albo przeprowadzki. Owinięte folią przedmioty zyskują doskonałą ochronę. Dzięki niej zamortyzowane zostają wstrząsy, a przedmioty zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak rozbicie, zarysowanie itp. Można nią owijać szklane naczynia oraz porcelanę albo wrażliwą na wstrząsy elektronikę. Folia bąbelkowa jest w takich okolicznościach nieoceniona.

Bąbelkowa folia i rozrywka

Jednak bąbelkowa folia ma nie tylko praktyczne zastosowania. Przez wiele osób bardzo powszechnie jest wykorzystywana do… rozrywki. Jakiej konkretnie? Chodzi o zgniatanie niewielkich pęcherzyków powietrza, czemu towarzyszy charakterystyczny trzask. To bardzo angażujące zajęcie, które potrafi dawać dużą przyjemność.

Folię bąbelkową można też wykorzystać do zabaw z dziećmi. Ciekawym zajęciem jest wypełnianie poszczególnych pęcherzyków powietrza wodą zabarwioną na różne kolory. Powstają dzięki różnobarwne, efektowne obrazy, a dzieci kreatywnie spędzają czas.

To tylko kilka przykładów zastosowań folii bąbelkowej. W rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej. Niezwykłe właściwości tego materiału, jego powszechne wykorzystanie i rozrywka, jakiej jest w stanie dostarczyć, sprawiły, że bąbelkowa folia zyskała wielu fanów. To z kolei przyczyniło się do ustanowienia Bubble Wrap Appreciation Day (Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej).

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge