Historia żarówki LED

Od pewnego czasu obserwujemy istotne zmiany w branży oświetleniowej. Powszechnie niegdyś używane żarówki tradycyjne, obecnie zastępowane są przez znacznie od nich efektywniejsze oświetlenie LED. Wyróżnia je wysoka trwałość i energooszczędność. Kiedy zaczniemy wymieniać, jak wiele mają zalet, zdziwić może fakt, że dopiero niedawno zyskały popularność wśród konsumentów, choć technologia, na której są oparte, została wynaleziona ponad wiek temu.

Zjawisko elektroluminescencji, na którym opiera się technologia LED, nie jest czymś zupełnie nowym. Wręcz przeciwnie, zostało wynalezione już ponad 100 lat temu, kiedy to brytyjski naukowiec Henry J. Round, pracujący wówczas dla Marconi Labs, wykorzystał w swoim doświadczeniu kryształy węglika krzemu oraz detektor cat’s-whisker.

20 lat po tym odkryciu Rosjanin Oleg Losev poinformował o stworzeniu pierwszej diody LED. Wydawać by się mogło, że od tej pory nowa technologia dość szybko powinna znaleźć praktyczne zastosowanie. Tymczasem musiało minąć kilka dekad, zanim udało się to zrealizować.

Krok po kroku

Ówczesne trudności w powszechnym wdrożeniu praktycznych rozwiązań przy użyciu tej technologii wynikały po pierwsze z tego, że w początkowej fazie rozwoju nie była jeszcze wystarczająco efektowna, by zastąpić tradycyjne źródła światła, po drugie zdecydowanie za droga. Sukcesywne prace nad nią i wprowadzanie nowych rozwiązań przyniosło jednak zamierzone efekty.

Zanim jednak się to stało, musiano jeszcze przeprowadzić szereg doświadczeń. I tak w roku 1955 Rubin Braunstein wyemitował podczerwień z arsenku galu oraz innych stopów półprzewodników. W roku 1962 Nick Holonyak Jr. wyemitował pierwsze widzialne widmo światła o barwie czerwonej.  A w roku 1972 M. George Craford wynalazł pierwszą żółtą diodę LED, która świeciła 10 razy jaśniej od czerwonych diod i swoimi właściwościami przypominała już znane dzisiaj żarówki LED.

W późniejszych latach sukcesywnie rozwijano tę wiedzę i prowadzono dalsze badania nad rozwojem technologii.

Światło LED dla każdego

Przełomowym okazał się rok 2009. To właśnie wtedy na rynku zaczęły wreszcie pojawiać się energooszczędne zamienniki tradycyjnych żarówek. Sprzyjała temu polityka Unii Europejskiej, która zaczęła prowadzić działania administracyjne zmierzające do wycofania z rynku energochłonnych żarówek tradycyjnych i wprowadzenia energooszczędnych źródeł światła.

Wśród dostępnych wtedy zamienników tradycyjnych żarówek były oczywiście również zaawansowane technologicznie lampy oparte na technologii LED. Możliwości, jakie dają w oświetleniu wnętrz i przestrzeni publicznej sprawiły, że dziś cieszą się one coraz większą popularnością. Wśród korzyści płynących z ich zastosowania wymienić można m.in.:

  • znacznie dłuższy czas pracy (diody LED mają żywotność od 30 tys. do nawet 100 tys. godzin),
  • wytrzymałość (diody LED są odporne na wilgoć, wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne),
  • szerokie spektrum światła widzialnego, które przekłada się na lepsze parametry oddawania barw widzianych przedmiotów.

Choć wiele zostało już osiągnięte w rozwoju technologii LED, nadal nie osiągnęła ona swojego kulminacyjnego punktu. Warto zatem obserwować osiągnięcia nauki i czekać na to, co przyniesie nam przyszłość.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge