Jak wybrać idealne włączniki światła, dobrane do każdego wnętrza?

Piękne wnętrze musi być spójne w każdym detalu. To nie tylko kwestia głównych elementów takich, jak choćby meble czy pozostałe elementy wyposażenia (np. tekstylia i lampy). W skład perfekcyjnie przygotowanej aranżacji wchodzą również wszelkie z pozoru drobne przedmioty, jak włączniki światła. Wydawać by się mogło, że każdy wie, jak powinien wyglądać włącznik. Często nie zdajemy sobie jednak nawet sprawy, że może on stanowić idealne uzupełnienie stylizacji konkretnego wnętrza.

Włącznik włącznikowi nierówny

Choć większość z nas kojarzy głównie standardowe włączniki przyciskowe, wykonane w neutralnych kolorach, to trzeba pamiętać, że obecnie można wybierać z szerokiej gamy produktów, z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach i kształtach. Dzięki temu z łatwością można je idealnie dopasować do potrzeb nawet najbardziej oryginalnej aranżacji.

Istnieje wiele kategorii według, których można dzielić włączniki światła. Jedną z podstawowych jest niewątpliwie sposób ich montażu.

Wyłączniki światła mogą występować w wersji podtynkowej i natynkowej. Rozwiązanie podtynkowe jest formą nowoczesną, do której łatwo dobrać wielorakie pokrywy. Wymaga ono jednak wmurowania specjalnej puszki, w której umieszcza się wszystkie przewody i mechanizm włącznika. Dzięki temu samo urządzenie jest bardziej płaskie i nie wystaje na powierzchni ściany.

Z kolei włączniki natynkowe montuje się zewnętrznie – są wyposażone we własną obudowę zabezpieczającą. Aby je zainstalować, nie potrzeba puszki, jak w poprzednim przypadku. Wystarczą wyłącznie kable.

Oprócz metod montażu można również wskazać różne rodzaje włączników, klasyfikowane na podstawie ich zastosowania.

Włączniki jednobiegunowe są najczęściej stosowane w warunkach domowych. Są wyposażone w jeden przycisk, sterujący pojedynczym obwodem oświetleniowym. W odróżnieniu od nich włączniki dwubiegunowe pozwalają na sterowanie równocześnie dwoma odrębnymi obwodami oświetlenia, które mogą się nawet różnić napięciem. Podobnie jak wcześniej wymienione urządzenia, mają jeden przycisk.

Oprócz tego typu rozwiązań można również zastosować włączniki, które sterują różnymi obwodami. Ze względu na ich funkcję, nazywa się je grupowymi lub świecznikowymi. Najczęściej pojawiają się w przypadku rozbudowanych opraw oświetleniowych z więcej niż jednym źródłem światła, na przykład w żyrandolach. W ich przypadku często występują dwa przyciski do wygodnego sterowania światłem.

Niezmiernie popularnym rozwiązaniem w domach są też włączniki schodowe, pozwalające na sterowanie oświetleniem z dwóch różnych punktów (np. na dole i górze schodów).

W ciągach komunikacyjnych (na przykład na klatkach schodowych) współcześnie stawia się na włączniki z czujnikiem ruchu, które działają w momencie wykrycia ruchu w danej przestrzeni. Jest to znaczące ułatwienie, podnoszące bezpieczeństwo przemieszczania się w konkretnym miejscu.

Często do czujnika dołączona jest również funkcja automatycznego wyłączania światła, która gasi oświetlenie, jeśli nie wykryje ruchu w ciągu określonego czasu (na przykład po 5-10 minutach). Jest to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, pozwalające na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie, na obniżenie rachunków za prąd.

Dodatkowo w domach można zdecydować się na ściemniacze, stanowiące zupełnie odmienną konstrukcję. Bywają wyposażone w przyciski lub gałki. Jaka jest ich funkcja? Pozwalają na dokonywanie zmian natężenia oświetlenia w pomieszczeniu, dzięki czemu w łatwy sposób można dopasowywać światło do aktualnych potrzeb, szybko zmieniając przestrzeń do pracy w miejsce idealne do wieczornego odpoczynku.

Oświetlenie ze smakiem, czyli z czego mogą być zrobione włączniki?

Domowe oświetlenie musi być funkcjonalne. Włączniki pozwalają na skuteczne zarządzanie nim oraz poprawienie wyglądu samej instalacji.

Powinno ono również być odpowiednio wkomponowane w przestrzeń, w której się znajduje. Wystarczy tylko dobrać ich wygląd do konkretnego wnętrza. Włączniki światła mogą być wykonane z rozmaitych materiałów – od plastiku, szkła, aż do betonu, w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Każde z tych rozwiązań wpisuje się w inną aranżację – nowoczesną, klasyczną lub industrialną. Dzięki dbałości o każdy element wykończenia, zyskujemy kompleksową przestrzeń o pięknym wyrazie i indywidualnym charakterze.


Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge