Kolonialny styl w architekturze wnętrz

Styl kolonialny jest specyficznym sposobem urządzania wnętrz, który łączy w sobie klasyczne meble w stylu wiktoriańskim z egzotyką krajów, które w przeszłości pozostawały we władaniu Korony Brytyjskiej. Choć jego początki miały miejsce w XIX w. i były odpowiedzią na potrzeby przenoszących się do kolonii brytyjskich urzędników i oficerów, styl kolonialny nie minął wraz z końcem tamtej epoki i dziś nadal ma się bardzo dobrze.

Wnętrza w stylu kolonialnym charakteryzują się elegancją, wygodą i naturalnymi, przywodzącymi na myśl afrykańskie lub azjatyckie kraje wzorami. Połączenie orientalnych i nawiązujących do Czarnego Lądu deseni z angielską tradycją to znak rozpoznawczy aranżacji utrzymanych w tym stylu. We wnętrzach kolonialnych panuje niepowtarzalny klimat, gdzie wciąż świeże są wspomnienia zamknięte w pochodzących z egzotycznych krajów pamiątkach, meblach i dodatkach.

Styl kolonialny, jak to się zaczęło

Końcem XIX w. pod rządami Wielkiej Brytanii pozostawało wiele kolonii, wśród których znajdowały się zarówno kraje afrykańskie, jak i azjatyckie. Kiedy kolonie  zasiedlali pochodzący z Anglii urzędnicy i oficerowie, często przenosili się do nich wraz z rodzinami i całym dobytkiem. Zdarzało się więc, że przewozili na Czarny Ląd także meble. Tyle tylko, że nie wszystkie z nich docierały na miejsce w dobrym stanie. Wpływał na to nie tylko transport, ale również trudny klimat.

Brytyjczycy zamawiali więc na miejscu przeznaczenia nowe meble utrzymane w stylu wiktoriańskim, ale wyprodukowane z tamtejszych gatunków drewna. Wykorzystywano między innymi palisander indyjski, mahoń, tek, akację i drzewo różane, a także rattan i bambus. Tak wyglądały początki stylu kolonialnego.

Styl kolonialny a wystrój wnętrza

W pomieszczeniach urządzonych w stylu kolonialnym dominują takie kolory jak brązy, czerwienie, beże, biel i wanilia. Nawiązują one do kolorów ziemi i doskonale komponują się z ciemnymi meblami. Podłogi zazwyczaj są drewniane (deski albo panele) lub wyłożone płytkami ceramicznymi.

Sufit natomiast zazwyczaj zdobią belki z ciemnego drewna. Dopełnieniem stylu kolonialnego są firany wykonane ze zwiewnych tiuli i woali oraz zasłony, narzuty i dodatki we wzory w cętki, prążki lub paski imitujące skórę dzikich zwierząt.

We wnętrzu nierzadko pojawiają się pamiątki nawiązujące do orientalnej lub afrykańskiej sztuki ludowej. Mogą to być figurki ludzi lub afrykańskich zwierząt albo tradycyjne, ludowe maski.

Czym jeszcze cechuje się styl kolonialny?

W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu pojawiają się zwykle masywne, najczęściej wykonane z ciemnego drewna meble, które dodatkowo mogą być jeszcze postarzane. Mogą pojawiać się na nich motywy inspirowane sztuką afrykańską lub orientalną. Współczesne meble kolonialne sprowadzane są głównie z krajów dawnych kolonii brytyjskich. Często spotykane są też meble wykonane z rattanu i bambusa. Wśród nich spotkać można reprezentujące styl kolonialny przeszklone biblioteczki, masywne stoły  oraz duże komody z licznymi szufladkami.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge