Lampy zewnętrzne do ogrodu – jakie wybrać?

Lampy zewnętrzne zastosowane w ogrodzie pozwalają bezpiecznie poruszać się po całej posesji. Ich zadaniem jest nie tylko funkcjonalnie oświetlać ogrodową przestrzeń, ale i dekorować. W końcu to właśnie światło potrafi wyeksponować to, co najpiękniejsze i najbardziej efektowne. Nie można kolejno zapominać o walorach praktycznych, czyli odstraszaniu potencjalnych intruzów. W jaki sposób dobierać lampy zewnętrzne do ogrodu?

Lampy zewnętrzne – różne konstrukcje do poszczególnych miejsc

Czynnikiem decydującym o wyborze, będzie miejsce, w którym ma zagościć oświetlenie zewnętrzne. Liczy się sposób zagospodarowania określonych fragmentów przestrzeni i role, jakie te spełniają. Tam, gdzie poruszamy się najczęściej, światło musi być wyraziste. Powinno dobrze oświetlać, by zapewniać bezpieczne poruszanie się. Mowa zatem o wejściu do domu, wszystkich ścieżkach, furtce i tarasie.

W powyższych miejscach walory dekoracyjne powinny być na drugim miejscu, co nie oznacza, że lampy zewnętrzne nie wpiszą się w estetykę domostwa. Przy drzwiach wejściowych dobrze sprawdza się oświetlenie przypominające wiszące latarenki. Tak zabudowane lampy są odporne na warunki atmosferyczne. Nieco mniej zabudowane można zastosować przy wejściu, które jest zadaszone.

W podobny sposób wybiera się lampy stosowane przy furtce, choć tutaj najczęściej stawia się produkty stojące, ze względu na brak zadaszenia. Estetyką oświetlenie musi być dopasowane zarówno do aranżacji ogrodu, jak i architektury budynku. Obok domów w stylu małych dworków i willi, warto stawiać na wspomniane latarenki, ale i klasyczne kształty. Współczesna architektura dobrze komponuje się z lampami zewnętrznymi, które są minimalistyczne, niewielkie rozmiarami i oferują LED-owe źródła światła.

Sporo uwagi trzeba poświęcić ogrodowi. Oświetlenie zewnętrzne powinno podkreślać architekturę zielonej przestrzeni i ją eksponować. Światło nie może jednak wpływać na niszczenie różnych gatunków roślin.

Jak planować oświetlenie do ogrodu?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze zwykłej latarki i oświetlenie nią fragmentów przestrzeni wraz z roślinami, które docelowo mają zyskać na towarzystwie, jakim są lampy zewnętrzne. To najprostsza droga do oceny, jak będzie się prezentować roślinność, czy aby nie zostanie uzyskany efekt odwrotny do zamierzonego.

Oświetlenie powinno pojawiać się w newralgicznych punktach ogrodu. Mowa przede wszystkim o ścieżkach prowadzących do domu, miejsca wypoczynku, garażu czy wiaty i domku narzędziowego.

Dodatkowe funkcjonalności oświetlenia

Tak duża liczba punktów świetlnych może znaleźć swoje odzwierciedlenie na rachunkach za prąd. Z tego względu dobrze jest wybierać lampy zewnętrzne wyposażone w czujniki ruchu i/lub zmierzchu. To nie tylko oszczędność na poborze mocy, ale i kwestia znacznie wygodniejszego poruszania się po całej posesji.

Lampy zewnętrzne powinny zdobić dom oraz ogród, dlatego tak dużo uwagi poświęcamy ich estetyce. Najważniejsze są jednak funkcjonalność i sposób użytkowania.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge