Mała nowoczesna kuchnia… czyli jaka?

Mała nowoczesna kuchnia – mamy taki wydźwięk, że od razu pojawiają się wątpliwości. A nawet dużo wątpliwości i pytań. Jaką ją urządzić? I przede wszystkim czy mała kuchnia może być w ogóle nowoczesną, skoro współczesne wykonania kojarzą się raczej z przestronnymi wnętrzami, otwartymi przestrzeniami i bogatym wyposażeniem? Udowadniamy, że to jest możliwe. Co więcej, nie trzeba grubego portfela i artykułów nie z tej ziemi, by nawet najmniejsza i najbardziej nietypowa kuchnia, była iście współczesną.

Mała nowoczesna kuchnia – przytulnie, choć minimalistycznie

Małe przestrzenie potrzebują wyważenia. Rozwiązań precyzyjnych, doskonale dopasowanych. Tutaj nie ma miejsca na nadmiar elementów, które przytłoczą. Ozdoby muszą być stonowane, niewielkie i dopasowane do stylistyki. Do tego trzeba zachować najważniejszą funkcjonalność, ergonomię kuchni i swobodę poruszania się w niej. Jak to zrobić?

Idealna, mała nowoczesna kuchnia wymaga równie „małych” rozwiązań. Nie przyjdzie nam planować wyspy czy stołu postawionego na środku i otoczonego wytwornymi krzesłami. Zamiast tego dobrze jest wykorzystać każdy skrawek przestrzeni.

Alternatywą dla tradycyjnego stołu, który zawsze zajmuje sporo miejsca, jest montaż stołu składanego, mocowanego do ściany. Na czas posiłków bądź przyrządzania potraw, można go rozłożyć. Po skończeniu swoich kulinarnych zmagań, stół składamy i już mamy wolną przestrzeń. Podobnie jest z krzesłami. W niewielkim kuchennym wnętrzu sprawdzą się te, które będą składane, lub które pozwalają na włożenie jednego w drugie.

Nie musimy rezygnować z jakichkolwiek sprzętów AGD. Z powodzeniem zmieścimy nawet zmywarkę, która znacząco ułatwia codzienne życie. Zamiast jednak wolnostojących szafek i elementów wyposażenia, zaprojektujmy swoją kuchnią. Wybierzmy meble pod zabudowę i dopasujmy sprzęty. Bez problemu znajdziemy te o mniejszych, niestandardowych wymiarach.

Mała duża przestrzeń

By uzyskać wrażenie przestronności, postawmy na jasne kolory. Proste wykonanie, bez zbędnych ozdób. Jasne barwy wraz z doskonale dopasowanym oświetleniem, pozwolą optycznie powiększyć czy nawet podwyższyć pomieszczenie. By całość była spójna, ale i nowoczesna, na suficie niech znajdą swoje miejsce nowoczesne plafony lub oświetlenie ledowe, zamiast tradycyjnych lamp wiszących.

We współczesnej kuchni o niewielkich wymiarach, postawmy na zlew ceramiczny bądź granitowy. Wybierzmy sprzęty AGD, które są metalowe, chromowane. Błyszczące bądź matowe. Podkreślą nowoczesny charakter, nadadzą estetyki i wyjątkowej elegancji.

Zamiast bogactwa ozdób, które kojarzą się raczej z tradycyjnymi czy wręcz rustykalnymi kuchniami, niech ozdobą samą w sobie będą materiały służące do wykonania mebli i nie tylko. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdza się szkło. Może być przełamane drewnem, które dodaje uroku i sprawia, że kuchnia staje się nie tylko współczesną, ale i przyjazną.

Mała nowoczesna kuchnia? To możliwe! Skorzystaj z powyższych wskazówek i przekonaj się, jakie to proste.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge