Oświetlenie w garażu, które sprawdzi się najlepiej

Dobrze urządzony garaż to komfort użytkowania. Oświetlenie w garażu to jeden z tych elementów, który ów komfort zapewni. Nie zapominając o bezpieczeństwie poruszania się w nim. Co wybrać i jak rozmieszczać lampy? Efekt końcowy zależny będzie głównie od funkcji, jakie ma spełniać nasz garaż. Czy planujemy w nim stworzyć idealne miejsce dla samochodu, czy też może kącik warsztatowy? W jednym i w drugim wypadku liczyć się będą praktyczne rozwiązania, ale nie tylko.

Oświetlenie w garażu przy pomocy sztucznego światła

Czasami nasz garaż wyposażony jest w okna, innym razem nie. W obydwu przypadkach nie obejdzie się bez światła sztucznego. Oświetlenie w garażu musi zostać dopasowane do jego funkcji. Jeśli pomieszczenie ma służyć bezpiecznemu parkowaniu samochodu, ochronie przed warunkami atmosferycznymi, duża ilość światła nie będzie konieczną. Sprawdzi się jednak system światła połączonego z czujnikami ruchu. Niezależnie od pory dnia czy nocy, takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo poruszania się po garażu oraz maksymalny komfort.

Dla majsterkowicza również przyda się powyższe rozwiązanie. W dużych domach garaże zwykle oferują taki metraż, który pozwala na zaparkowanie auta, stworzenie miejsca do małych prac roboczych i jeszcze zawieszenie kilku półek, na których swoje miejsce znajdą słoiki z przetworami. Musimy zatem poza oświetleniem centralnym, znaleźć miejsce na dodatkowe punkty świetlne, a także podświetlenie najciemniejszych zakamarków. Czujnik ruchu w takim wypadku przydaje się, ponieważ nietrudno o pogubione gdzieniegdzie gwoździe lub inne drobne elementy, o które łatwo się skaleczyć.

Jaki typ oświetlenia?

W garażu doskonale sprawdza się oświetlenie jarzeniowe. Dobrze oddaje rzeczywiste barwy. Przewaga nad żarówkami led polega z kolei na tym, że sprawniej rozprasza światła i nie kieruje go jedynie w wąskie snopy. Jarzeniówki dobrze jest wyposażyć w elektroniczny zapłonnik, by światło nie migotało i działało od razu po włączeniu.

Blat roboczy czy miejsce warsztatowe, można doświetlić kinkietami lub niewielkimi lampami wiszącymi. Pod półkami sprawdzają się punktowe źródła światła lub listwy z diodami led. Jeśli w garażu znajduje się kanał, trzeba postawić na specjalną lampę. Drobne prace przy samochodzie nie tylko pod karoserią, wymagają zastosowania przenośnej lampy halogenowej, najlepiej na wysięgniku.

Wskazówki

Oprawy oświetleniowe do garażu powinny być solidne i trwałe. Nie przeszkadza to temu, by również dobrze się prezentowały, ale mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym nie trudno o uszkodzenia. Lampy muszą być zatem solidniejsze niż te, które stosujemy w swoich codziennych wnętrzach. Poza tym powinny być możliwie proste, by łatwo było utrzymać je w czystości.

Reszta pozostaje kwestią gustu i własnych potrzeb. Oświetlenie w garażu na pierwszym miejscu musi być praktyczne, ale to od nas zależy, co i w jaki sposób oświetlimy. Rynek jest bogaty i z powodzeniem znajdziemy pożądane rozwiązania.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge