Oświetlenie jadalni w nowoczesnym stylu

Współczesne oświetlenie jest zdecydowanie bardziej zróżnicowane od tego, z którym spotykaliśmy się trzy dekady temu. Do produkcji lamp włączono nowe materiały, zmieniła się również ich stylistyka. Aranżując wnętrze, możemy wybierać spośród wielu kolorów, wzorów oraz form i dostosowywać oświetlenie do konkretnego wnętrza. Z tak ogromnym zróżnicowaniem opraw spotykamy się między innymi w jadalni.

Dostosowanie oświetlenia do funkcji pełnionej przez konkretne pomieszczenie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu użytkowania wnętrza oraz bezpieczeństwa użytkowników. Można zatem powiedzieć, że jedną z najważniejszych cech oświetlenia powinna być jego funkcjonalność. Jeśli zależy nam na estetycznym i spójnym pod względem wizualnym pomieszczeniu, musimy pamiętać również o dostosowaniu opraw do stylistyki całego wnętrza.

Czym charakteryzuje się współczesna jadalnia?

Współczesne aranżacje lubią otwarte przestrzenie, dlatego coraz częściej mamy do czynienia z kuchnią otwartą na salon i jadalnią połączoną z obu tymi pomieszczeniami. Ponieważ jadalnia nie jest wydzielona za pomocą ścianek działowych, należy ją wyodrębnić z całości poprzez zastosowanie zróżnicowanych materiałów – panele ścienne, zastosowana kolorystyka oraz montaż odpowiedniego oświetlenia.

Zastosowane w jadalni oświetlenie powinno korespondować ze stylem aranżacji wnętrza salonu oraz kuchni, lecz nie musi stanowić kompletu, ani nawet być przybliżone pod względem wizualnym do zamontowanych w nich opraw. Ważne, by całe pomieszczenie stanowiło spójną pod względem wizualnym całość. Nie wyklucza to jednak możliwości zastosowania opraw wykonanych z różnych materiałów oraz utrzymanych w innej kolorystyce.

Kształt stołu a rodzaj oświetlenia

W zależności od tego, jakim pomieszczeniem dysponuje inwestor, stoły w jadalni mogą charakteryzować się różną wielkością, kształtem oraz designem. Kształt i wielkość stołu uzależniana jest również od ilości osób, które będą przy nim zasiadać i wymusza zastosowanie określonego typu oświetlenia.

W jadalniach najczęściej spotykamy stoły o kształcie prostokątnym, kwadratowym oraz okrągłym. Oprawy oświetleniowe powinny zostać dobrane w taki sposób, by równomiernie oświetlać cały blat. Dlatego, jeśli stół jest prostokątny, zazwyczaj wybiera się lampy o kilku rozmieszczonych w równych odstępach źródłach światła. Jeśli stół jest kwadratowy lub okrągły, często wystarcza lampa wyposażona w jedną żarówkę, choć niekiedy inwestorzy decydują się na lampy z kilkoma zlokalizowanymi blisko siebie źródłami światła.

Lampa powinna zostać zamontowana na takiej wysokości, która z jednej strony pozwoli dobrze oświetlić blat stołu, z drugiej nie spowoduje zjawiska olśnienia u siedzących przy stole osób. Można też zadbać o to, by źródło światła zostało wyposażone w mleczną żarówkę.

Bardzo istotna jest barwa światła, którą również powinnyśmy dostosować do funkcji pomieszczenia. W miejscu przeznaczonym do relaksu i spotkań ze znajomymi najlepiej sprawdza się  światło o barwie ciepłej. Nie tylko pomaga się odprężyć, ale również wydobywa walory wizualne jedzenia.

Styl aranżacji jadalni a design lampy

Lampy wiszące przeznaczone do montażu nad stołem mogą wpisywać się w różne style architektury wnętrz. Producenci oświetlenia zadbali o to, aby odpowiadające swoim wymaganiom oprawy znaleźli u nich entuzjaści różnych stylów. Dzięki temu na rynku dostępna jest szeroka oferta lamp w stylu industrialnym, klasycznym, glamour, skandynawskim oraz wielu innych. Na zróżnicowanie opraw wpływa też możliwość wykorzystania różnych materiałów do produkcji oświetlenia. Obok tak oczywistych materiałów, jak metal, szkło i tworzywo, coraz częściej spotykamy też beton, masę perłową oraz pióra.

Jadalnia nie jest jednak skaza wyłącznie na lampy wiszące. Wiele zależy od warunków panujących we wnętrzu. W przypadku niskich pomieszczeń można nad stołem zamontować efektowny plafon. Nie jest to jednak jedyna opcja. Klimatyczny nastrój we wnętrzu, który również sprzyja biesiadom przy stole, stworzą zamontowane na ścianie kinkiety. Inwestorzy mogą się zdecydować na połączenie ze sobą kilku różnych opraw, dzięki czemu w zależności od potrzeb przestrzeń rozświetli nastrojowe  światło emitowane przez kinkiety albo dająca mocniejsze światło lampa wisząca.


Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge