Oświetlenie miejscowe – kinkiety na posterunku

Największą wagę podczas planowania oświetlenia w domu, przykładamy do lamp wiszących. Tych opraw, które spełniają funkcje oświetlenia centralnego. Równie dużo czasu dobrze jest poświęcić lampom, które będą oświetlać miejscowo czy też punktowo. Do tej roli doskonale nadają się kinkiety. Są w stanie uwydatnić efekt dekoracyjny, optycznie zmienić postrzeganie pomieszczenia, a co najważniejsze, odpowiadają za atmosferę wnętrza.

Kinkiety w roli dekoracyjnej

Warto rozważyć miejsce, w którym zagoszczą kinkiety oraz ich konstrukcję. Ta ostatnia będzie wpływać na efekt, jaki ostatecznie uzyskamy. Światło płynące z kloszy ku górze, jest w stanie optycznie podwyższyć pomieszczenie. O ile podświetla ścianę w taki sposób, że odbija się od sufitu. To ważny element podczas planowania oświetlenia miejscowego, gdyż źle dobrana konstrukcja spowoduje, że na ścianie pojawi się jedynie nikła plama świetlna. Zdecydowanie nie o taki sposób kreowania wnętrza nam chodzi.

Kinkiety mają tę zaletę, że tworzą wyjątkową atmosferę wnętrza. Kameralną i przytulną. Jeśli są dość obszerne i umiejscowione w newralgicznych punktach wybranego pomieszczenia, mogą stworzyć grę świateł, nadając dynamizmu i charakteru. Trzeba przy tym pamiętać, że światło z nich płynące uwypukla wszelkie niedoskonałości ścian. Jeśli wybieramy kinkiety nowoczesne, których klosze skierowane są ku górze, powinny zostać zamontowane najlepiej na gładkich ścianach.

Wnętrze, które obfituje w lampy wiszące, lampy podłogowe, a do tego ze swojej natury jest już przestronne i wpada do niego dużo światła naturalnego, nie potrzebuje wielu modyfikacji. Kinkiety w takim wypadku mogą stanowić typowo o ozdobie wnętrza. Umieszczone w liczbie na kilku na długiej szynie, tuż nad ciekawymi ramkami ze zdjęciami, podkreślą pamiątkowe fotografie.

Kinkiety o kloszach skierowanych w dół, warto mocować w taki sposób, by ich światło padało na obrazy, rzeźby bądź inne elementy wyposażenia, które mają nabrać charakteru dekoracyjnego.

Jak montować

Ważnym aspektem pozostaje wysokość montażu kinkietów. Główne założenie to trzymanie się wysokości 2-óch metrów. Musimy mieć jednak na uwadze wysokość pomieszczenia, która nie zawsze jest standardową. Do tego kinkiety nie powinny przeszkadzać w poruszaniu się po wybranym pokoju. W sypialni czy przy kuchennym stole, muszą zostać umiejscowione w taki sposób, by nie zawadzać o nie głową.

Jaki klosz i źródło światła

Dobór źródła światła oraz rodzaju czy transparentności klosza, zależny będzie od pomieszczenia, jego wielkości oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Kameralnej i romantycznej atmosferze sprzyja subtelnie sączące się światło, z mlecznych lub zamkniętych kloszy. Dla stworzenia wnętrza nieco bardziej wyrazistego, stawiamy na fantazyjne, nowoczesne i precyzyjne projekty kinkietów. W ciekawych kształtach. O kloszach transparentnych i otwartych, jeśli w głównej mierze mają dość dobrze doświetlać daną przestrzeń.

Spośród projektów kinkietów z powodzeniem można wybrać takie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i wpiszą się w dowolną stylizację wnętrza.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge