Plafony na miarę potrzeb

Coraz większym zainteresowaniem osób planujących wnętrza własnych mieszkań lub wykonujących aranżację wnętrz na zamówienie, cieszą się plafony. Są doskonałą alternatywą dla lamp wiszących i żyrandoli. Sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, a designem mogą doskonale współgrać ze stylistyką wnętrza.

Oświetlenie sufitowe, czyli takie, które przylega do sufitu to moda, które pojawiła się stosunkowo niedawno. Wcześniej we wnętrzach królowały głównie żyrandole, które z czasem zaczęły być wypierane przez inny typ oświetlenia.

Plafony i ich początki

Choć dziś większość ludzi bezbłędnie kojarzy plafon z płasko przylegającą do sufitu oprawą oświetleniową, jeszcze sto lat temu pojęcie to nie miało nic wspólnego ze światłem. Zarezerwowane było natomiast dla motywu architektonicznego. Gwoli ścisłości chodzi tu o niezwykle bogate w zdobienia motywy dekoracyjne w postaci malowideł, fresków lub sztukaterii, które wieńczyły sufity lub sklepienia zamkowych i pałacowych komnat.

Zapożyczone z architektury pojęcie doskonale pasuje do płasko przylegającej do sufitu oprawy oświetleniowej. Również ona może stanowić bowiem niezwykle dekoracyjny element pomieszczenia. I choć w początkowym okresie swojego istnienia plafony stosowane były głównie do oświetlania przestrzeni publicznej, bardzo szybko przyjęły się również we wnętrzach prywatnych domów i mieszkań. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wyglądają współczesne modele, wejdź na stronę plafony nowoczesne.

Zamień żyrandol na plafon

Dlaczego mówi się, że plafony to doskonała alternatywa dla żyrandoli i lamp wiszących? Przede wszystkim dlatego, że zajmują znacznie mniej miejsca niż te drugie. Dzięki temu, że znajdują się tuż pod sufitem, nie zabierają przestrzeni i sprzyjają wrażeniu przestronności. Stosowane mogą być praktycznie w każdym typie pomieszczenia, ale szczególnie polecane są do niewielkich wnętrz charakteryzujących się małym metrażem lub niskim sufitem. Idealne do pokoju dziecięcego, gdzie nawet podczas najbardziej szalonych zabaw, unikniemy zagrożenia zahaczenia i zrzucenia lampy.

Plafony doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia głównego. Potrafią dobrze doświetlić wnętrze światłem rozproszonym, jednak w przypadku pomieszczeń wymagających wykonywania precyzyjnych czynności, np. kuchni, może zachodzić konieczność zastosowania oświetlenia uzupełniającego.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta plafonów zróżnicowanych pod względem wielkości, designu, koloru i materiału. Są wśród nich egzemplarze o minimalistycznej, prostej formie korespondujące ze stylistyką nowocześnie, ale skromnie urządzonych wnętrz, jak i charakteryzujące się bogatym zdobieniem modele glamour. Do tych drugich zaliczyć można cieszącą się dużym zainteresowaniem, nowoczesną i imponująco piękną lampę Astral Top Azzardo. Tak szeroki wybór modeli pozwala na wpasowanie lampy do każdego wnętrza, niezależnie od panującego w nim stylu.

Co jeszcze przemawia za plafonami? Choć nie każdy lubi podążać za zmieniającymi się trendami, warto pamiętać, że plafony to obecnie jedne z najczęściej stosowanych i bardzo modnych w branży wnętrzarskiej typów oświetlenia.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge