Psychologia barw a urządzanie wnętrza

Kolory w istotny sposób oddziałują na życie człowieka i funkcjonowanie organizmu. Psychologia barw dostarcza niezbędnej wiedzy, która pozwala na stosowanie takich kolorów, które podnoszą efektywność pracy, poprawiają samopoczucie i pomagają zregenerować siły. Warto poznać ich działanie i stosować przy urządzaniu mieszkania. Choć dla wielu osób może brzmieć to abstrakcyjnie, koloroterapia stosowana była już w starożytności. 

Wiedza na temat kolorów i ich oddziaływania na życie człowieka często traktowana jest po macoszemu. Tymczasem kolor pomieszczenia w znacznym stopniu determinuje nas nastrój. Wpływa też na predyspozycje do wykonywania określonych zadań, a nawet pomaga się zrelaksować. Zatem, czy warto ignorować wiedzę, którą stosowali już starożytni? Z pewnością sami zauważyliśmy nieraz, że niektóre kolory uspokajają nas, inne natomiast wywołują rozdrażnienie. Wobec tak oczywistych faktów warto uwzględnić podczas remontu dobór odpowiedniej palety barw do funkcji pomieszczeń.

Psychologia barw – o co w tym wszystkim chodzi?

Kolory o działaniu terapeutycznym? To możliwe. Niektóre kolory, podobnie jak muzyka, mogą przywrócić harmonię i wewnętrzną równowagę. Wystarczy otoczyć się odpowiednimi kolorami. Jakimi? Tym zagadnieniem zajmuje się psychologia barw. To dziedzina nauki, które określa wpływ poszczególnych barw na życie człowieka.

Kolory we wnętrzu

Gdzie kolory będą oddziaływać na nas najsilniej? Zazwyczaj tam, gdzie przebywamy najdłużej. Warto zadbać o to, by zarówno mieszkanie, jak i miejsce pracy zostało urządzone z wykorzystaniem odpowiednich kolorów.

Psychologia barw znajduje zastosowanie w aranżacji wnętrz. Stosują ją między innymi projektanci wnętrz oraz osoby, które wiedzą, jak duży wpływ wywierają kolory na nasze życie.

Nie tylko psychologia barw

Okazuje się, że to, co jednych będzie uspokajać, na innych może wpływać drażniąco. Dlatego oprócz wiedzy, jakiej dostarcza nam psychologia barw, pod uwagę warto brać również upodobania oraz preferencje poszczególnych osób.

Indywidualne cechy osobowe są tu nawet ważniejsze niż gromadzona latami wiedza. Na indywidualny odbiór barw wpływa w dużej mierze stan zdrowia, temperament oraz usposobienie człowieka. Dlatego ta sama barwa u dwóch osób może wywoływać zupełnie różne odczucia.

Wybieraj odpowiednie kolory

Wybór kolorów powinno się zatem uzależniać między innymi od:

  • dostępnej wiedzy na temat wpływu kolorów na człowieka,
  • indywidualnych preferencji i doznań,
  • funkcji pomieszczenia.

Strefa relaksu w salonie, jadalnia, czy sypialnia. Każde pomieszczenie lepiej spełni swoją funkcję, jeśli ściany pomalowane zostaną na właściwy kolor. I tak na przykład kolor pomarańczowy wzmaga apetyt. Warto zatem uwzględnić go w jadalni.  Kolor żółty pomaga się skoncentrować, dlatego odpowiednie dla niego miejsce to pokój przeznaczony do nauki. Z kolei błękity obniżają ciśnienie krwi i relaksują, dlatego warto pomalować na taki kolor sypialnię.

Podsumowanie

Strefa relaksu, która zamiast odprężać, irytuje, a może jadalnia, w której robimy się śpiący zaraz po tym, jak zasiądziemy do stołu? Dobór odpowiednich kolorów sprawi, że pomieszczenia będą lepiej  pełnić swoją funkcję. W ich wyborze może pomóc wspomniana już wcześniej psychologia barw.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge