Spotlight – za co je lubimy?

Gustownie, elegancko, a do tego skromnie. Oświetlenie typu spotlight już od lat zdobi wnętrza naszych mieszkań. Sprawdza się nie tylko w przedpokoju, łazience i kuchni. Coraz częściej zaczyna gościć również w pokojach i salonach. Skąd takie zainteresowanie użytkowników tego typu oświetleniem? Jak się okazują, ma ono liczne atuty. A możliwości aranżacyjne, jakie daje we wnętrzu, są niemal nieograniczone.

Oświetlenie typu spotlight znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach przeznaczonych na cele usługowe. Nazwa tego oświetlenia wywodzi się z języka angielskiego, gdzie spot oznacza punkt. Oświetlenie punktowe, bo i taka nazwa funkcjonuje w języku polskim, podbija nasze serca dzięki swej uniwersalnej budowie oraz temu, że doskonale komponuje się z różnymi stylami architektury wnętrz.

Spotlight i możliwości aranżacyjne

Spotlight oświetlenie może być wykorzystywane we wnętrzach na wiele różnych sposobów. Charakteryzuje się wbudowanym punktowym źródłem światła, które może być nieruchome albo, w zależności rodzaju wybranej oprawy oświetleniowej, dawać możliwość regulacji padania wiązki światła. Dzięki swobodzie w kierowaniu snopem światła w określoną przestrzeń użytkownik zyskuje możliwość doświetlenia wybranych elementów architektonicznych pomieszczenia, co daje niekiedy niezwykłe efekty wizualne.

Rola opraw punktowych we wnętrzu

Oprawy oświetleniowe typu spotlight z powodzeniem mogą być stosowane we wnętrzu jako oświetlenie dekoracyjne, główne albo uzupełniające. W przypadku oświetlenia dekoracyjnego oraz uzupełniającego montuje się zazwyczaj  jeden lub kilka punktów świetlnych, które stanowią uzupełnienie innego rodzaju oświetlenia w pomieszczeniu; a w przypadku punktów świetlnych, które przejmują we wnętrzu rolę oświetlenia głównego, są to już większe instalacje świetlne.

Atuty oświetlenia spotlight

Wiemy już, że znajdują zastosowanie zarówno pomieszczeniach mieszkalnych, jak i usługowych i komercyjnych; wiemy, że mogą pełnić we wnętrzu różne funkcje. Jakie jeszcze zalety mają oprawy punktowe?

Przede wszystkim odznaczają się bardzo prostą, uniwersalną budową, dlatego z łatwością można je wkomponować we wnętrza urządzone w różnych stylach architektonicznych. Dobrze będą wyglądać zarówno w pomieszczeniach zaaranżowanych klasycznie, jak i nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.

Jeśli zainwestujemy w oprawy od renomowanego producenta, zyskamy też gwarancję jakości produktu. Takie oprawy charakteryzują się nie tylko trwałością i odpornością na uszkodzenia, ale także wysoką jakością materiałów, wykonania i nienagannym wyglądem. Oprawy typu spotlight, choć wszystkie wykazują bardzo prostą i skromną budowę, zróżnicowane są pod względem koloru, wzoru i kształtu. Użytkownicy mogą też wybierać spośród opraw z wbudowanym pojedynczym, dwoma, a nawet trzema źródłami światła.

Gdzie w mieszkaniu można znaleźć dla nich zastosowanie? Dawniej montowano je zwykle w kuchni, przedpokoju, łazience. Dziś coraz częściej spotykane są również w pokojach i salonach. Montując oświetlenie punktowe w łazience, pamiętajmy, by wybierać oprawy o podwyższonym poziomie szczelności. Kwestia bezpieczeństwa jest tu bowiem najważniejsza.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge