Styl duński. Żyj w myśl hygge!

Duńczycy uchodzą za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. To z definicji hygge wywodzi się styl duński, który przywodzi na myśl ciepłe, przytulne, a nawet romantyczne wnętrza. Takie, w których można się zrelaksować i poczuć radość z najdrobniejszych rzeczy. Dom czy mieszkanie to idealne miejsca, by zmodyfikować je zgodnie z filozofią hygge. Sprawdźmy, jak to zrobić. I jakie korzyści przynosi „szczęście” w domu.

Styl duński, czyli jaki?

Hygge trudno przetłumaczyć dosłownie na język polski. Najczęściej mówi się jednak o poczuciu intymności, nastrojowym klimacie i beztrosce. Czyli klimacie, który z powodzeniem może zagościć we wnętrzu każdego z nas. Styl duński to w dużej mierze klasyczne i nastrojowe oświetlenie. Przytłumione, miękkie i o ciepłej barwie. Częściej stawia się na kilka punktów świetlnych, które czynią atmosferę zamiast jednego oświetlenia centralnego. Całości dopełniają świece, które podkreślają charakter tak urządzanych wnętrz.

Szczęście i radość najlepiej odczuwa się w miejscu relaksu. Z kubkiem ulubionego napoju w dłoni. Najlepiej, by w salonie znalazł się kącik, w którym postawimy fotel. Do tego pluszowe koce, poduszki, do których aż chce się przytulić. Doskonale sprawdzają się futra owcze. Strefę relaksu w domu uzupełniać będzie kominek. W mieszkaniu zaś może być to kominek elektryczny, bowiem na tradycyjny, z wiadomych względów nie będziemy mogli sobie pozwolić.

Drewno i ceramika nadają się na dekoracje. Różnego rodzaju elementy ozdobne. Klasyczne, tradycyjne, ale i ciekawe. Drewno sprawdzi się kolejno na podłogi. I choć w stylu skandynawskim przyzwyczailiśmy się do bieli i jasnych, stonowanych barw, to odłam, w postaci stylu duńskiego, nie wymaga przemalowywania ciemnego drewna. Wręcz przeciwnie. Taki naturalny akcent odpowiada filozofii hygge.

Nie materialnie lecz atmosferą

W stylu duńskim nie stawia się na bogactwo. Wnętrza tego typu są bardzo estetyczne, eleganckie, ale jednocześnie skromne, ciepłe, przytulne. Ze ścian, sufitów i mebli nie kipi fantazyjność, ekstrawagancja. Elementy te nie czynią wrażenia, że przyszło nam zapłacić za nie majątku. Wręcz przeciwnie.

Przyjaźnie, ciepło i przytulnie może być w każdym wnętrzu, a o taką atmosferę zadbamy stosunkowo niskim kosztem. Stawiając na klasyczne i tradycyjne rozwiązania. Naturalne materiały i elementy wyposażenia wnętrz, które są powszechnie dostępne, w niewygórowanych cenach.

Tutaj liczy się smak, klasa i drobiazgi, jak chociażby wcześniej wspomniane świece. Niczym minimalizm, ale w trochę innym wydaniu. W takich wnętrzach możemy poczuć się bezpiecznie i pewnie. Stworzymy swoisty azyl, dzięki któremu będziemy zawsze chętnie wracać do domu.

Jeśli naprawdę chcemy być szczęśliwi, odprężeni i zależy nam na stworzeniu klimatu domowego ogniska, niewielkim kosztem, styl duński zdecydowanie jest dla nas! Spróbujmy zmodyfikować swoje ulubione przestrzenie zgodnie z filozofią hygge i przekonajmy się, że to działa!

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge