Światło we wnętrzu

Aranżując domową przestrzeń, należy pamiętać, że ogromne znaczenie dla jej funkcjonalności będzie miało odpowiednio zaplanowane oświetlenie. Powinno być dobrze przemyślane i odzwierciedlać potrzeby domowników. Koniecznie należy je dopasować do warunków panujących we wnętrzu. Nie bez znaczenia jest tutaj metraż oraz układ mieszkania, a także, o czym nie należy zapominać, indywidualne upodobania inwestorów.

Oświetlenie we wnętrzu odgrywa bardzo ważną rolę. Umożliwia poruszanie się po zmroku i zapewnia bezpieczeństwo domowników. Rozjaśnia wnętrze w okresie jesienno-zimowym, kiedy cierpimy na deficyt światła słonecznego. Stanowi też ważny element aranżacji wnętrza, który w istotny sposób wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale również estetykę.

Warunki panujące w mieszkaniu

Oświetlenie powinno być odpowiednio dostosowane do pomieszczenia. Chodzi tu zarówno o jego funkcję – inny rodzaj oświetlenia zaproponowalibyśmy do łazienki, a inny do salonu – jak i dopasowanie do metrażu, rozkładu i ilości światła słonecznego we wnętrzu. Zależnie od tego, czy mówimy o wnętrzu z dostępem do okna, czy też nie, oraz tego, jak duże przeszklenia ma pomieszczenie, ilość wpadającego do niego światła słonecznego może być bardzo różna. W przypadku aneksu kuchennego bez okna konieczne będzie zaaranżowanie funkcjonalnego oświetlenia, którym domownicy będą się posługiwać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Stylistyka wnętrza

Wprowadzone do wnętrza oprawy oświetleniowe powinny zostać dopasowane do stylu aranżacji. Spójne pod względem stylistycznym pomieszczenie dla niektórych osób jest zaledwie wyznacznikiem dobrego smaku, dla innych koniecznością, bez której nie potrafią  sprawnie funkcjonować. Zestawienie oświetlenia utrzymanego w stylu industrialnym z aranżacją glamour rzeczywiście nie jest najszczęśliwszym połączeniem. Takie przykłady można tu mnożyć. Duży wybór opraw oświetleniowych cechujących się zróżnicowanym wzornictwem, formą oraz wielkością oferuje sklep z oświetleniem. Można tam znaleźć lampy w różnych stylach i dopasować oświetlenie do charakteru wnętrza.

Dobierz oświetlenie do oświetlenia

Kolejną ważną kwestią jest uwzględnienie przy wyborze konkretnej lampy tego oświetlenia, które już wcześniej zostało do wnętrza wprowadzone. Choć nie ma obowiązku, by wszystkie oprawy we wnętrzu stanowiły komplet pochodzący z tej samej serii produktów (a w przypadku niektórych współczesnych aranżacji nawet nie jest to wskazane), to jednak utrzymanie spójnej stylistyki wszystkich lamp zamontowanych w jednym pomieszczeniu jest już bardzo pożądane. Jeśli o tym zapomnimy, cała aranżacja może sprawiać wrażenie niespójnej i przypadkowej.

W aranżacji wnętrza nie można bagatelizować lub, co gorsza, pomijać funkcji oświetlenia. To, jakie umieścimy w nim lampy, ma kluczowe znaczenie dla estetyki pomieszczenia oraz jego użyteczności dla mieszkańców. Szeroki wybór produktów branży oświetleniowej ułatwia to zadanie i sprzyja zróżnicowanym aranżacjom. Jest także sposobem na zaakcentowanie wybranych elementów wystroju oraz udekorowanie wnętrza. Mnogość  funkcji współczesnych opraw oświetleniowych przekłada się na szerokie możliwości aranżacyjne z udziałem oświetlenia.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge