Techniki malowania ścian, które warto znać

Lato to pora, która idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju remontów. Najczęściej decydujemy się na odświeżenie kolorów we wnętrzu. Warto poznać techniki malowania ścian, dzięki którym czynność ta stanie się nie tylko prostszą. Przede wszystkim zaskoczą nas efekty końcowe i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Sprawdźmy, jak malować, by uzyskać pożądane efekty. Mając do dyspozycji sprzęt powszechnie dostępny, do kupienia w każdym sklepie budowlanym.

Techniki malowania ścian. Musisz je poznać!

Przede wszystkim należy zacząć od wygładzenia ścian. Nawet najlepsza farba nie jest w stanie ukryć jakichkolwiek niedoskonałości. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym efekcie i żywym kolorze, który na ubytkach nie będzie się „załamywał”, w zależności od kąta padania światła, weźmy do rąk packę z papierem ściernym bądź siatką ścierną. Najlepiej sprawdzi się papier ścierny o dużej ziarnistości, ale nie można go zbyt mocno dociskać, żeby z kolei nie uszkodzić ścian.

To o czym wielu z nas zapomina, to gruntowanie ścian. Niezbędne wtedy, gdy stosowaliśmy szpachlę do uzupełniania ubytków. Idealnie gładka ściana to nie wszystko. Techniki malowania ścian obejmują prace wstępne, w tym gruntowanie. Dlaczego, skoro ściany zostały już wygładzone? Ponieważ w miejscach, gdzie zastosowaliśmy szpachlę, farba zostanie mocniej wchłonięta i kolor będzie różnił się od powierzchni ścian, która była wolna od ubytków.

Nie można zapominać o dobrze umocowanej taśmie malarskiej. W jej dokładnym przyklejeniu, w szczelinach, może pomóc zwykła szpachelka. Ściany zostaną zabezpieczone przed podciekaniem farby, gwarantując profesjonalny efekt końcowy, bez zbędnych zacieków, które trudno usunąć.

Sposób na krawędzie sufitów

Malowanie sufitów zwykle sprawia największe trudności. Do tego irytującym jest fakt, że podczas malowania ściany zawsze, choćby minimalnie, ubrudzimy sufit. Profesjonaliści mają jednak na to cudowny sposób. Wzdłuż krawędzi między ścianą a sufitem, zdrapują śrubokrętem wąziutką szczelinę. W tę szczelinę bez problemu dociera włosie pędzla i efekt idealny – murowany!

Niezależnie czy malujemy sufit, czy też ściany, musimy zabezpieczyć podłogę. Popularne są folie malarskie, ale z pewnością ubrudzimy swoje buty, poza tym skapująca na folię farba pozostaje mokra. Generalnie mamy bałagan i mały komfort malowania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są płócienne płachty malarskie. Doskonale absorbują farbę i nie są śliskie. O ile nie powstają na nich naprawdę dużych rozmiarów plamy, farba nie przecieknie na podłogę.

Z wałkiem za pan brat

Na koniec zadecydujemy o tym, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się do malowania wybranych pomieszczeń. Inaczej poradzimy sobie z tapetą przeznaczoną do malowania, gładką ścianką czy też zdobieniami, które są wypukłe, pełne zakamarków i zwykłe wałek do nich nie dotrze.

Znając te techniki malowania ścian, odpowiednio przygotowując podłoże, jak i swoje miejsce pracy, sukces mamy murowany. A właściwie… malowany!

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge