Zadbaj o światło w salonie

Od tego, w jaki sposób zostanie oświetlone wnętrze, zależy w dużej mierze komfort jego użytkowania. Jeśli pomieszczenie pełni funkcję reprezentacyjną, powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także efektowne. Sposób jego aranżacji warto uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia. Zupełnie inny rodzaj oświetlenia zaplanujemy w łazience, inny w gabinecie, a jeszcze inny w sypialni, czy salonie. Dziś zajmiemy się właśnie tym ostatnim.

Współcześnie pokój dzienny to zazwyczaj otwarte wnętrze, które płynnie przechodzi w kuchnię, a nierzadko łączy się także z przedpokojem i innymi pomieszczeniami. Z racji tego, że musi spełniać kilka różnych funkcji, powinien zostać zaaranżowany w taki sposób, który to umożliwi. Połączenie strefy przeznaczonej do wypoczynku z jadalnią oraz miejscem przeznaczonym do pracy nie będzie kłopotliwe, jeśli inwestor zastosuje kilka sprawdzonych trików.

Jak zaznaczyć granice między strefami o różnych funkcjach?

W wielofunkcyjnym pomieszczeniu wydzielamy poszczególne strefy wizualnie za pomocą elementów wykańczania wnętrz oraz dostosowanego do funkcji każdej strefy oświetlenia. I tak na przykład połączoną z salonem kuchnię można wyodrębnić poprzez: zastosowanie na podłodze innego materiału (deska w salonie, płytki w kuchni), a także stworzenie granic poprzez zróżnicowaną kolorystykę ścian lub materiałów ściennych. 

Każda z zaplanowanych stref o odmiennej od pozostałych funkcjach, może wymagać i zazwyczaj wymaga odrębnego, dostosowanego do tej funkcji oświetlenia. I tak światło, które zapewni komfortowe warunki do pracy przy biurku, nie sprosta raczej budowaniu klimatycznego nastroju w strefie wypoczynkowej.

W aranżowaniu wielofunkcyjnych efektownych pod względem wizualnym, a zarazem dobrze przemyślanych pod kątem ich użyteczności salonów pomocna może się okazać pomoc architekta wnętrz. Jest jednak spora grupa prywatnych inwestorów, którzy doskonale radzą sobie z tym zadaniem sami, obierając za inspiracje przykładowe aranżacje z katalogów wnętrzarskich oraz portali poświęconych tematyce projektowania wnętrz.

Aranżacja oświetlenia w salonie – na co warto zwrócić uwagę?

Planując aranżację salonu, dobrze jest już na etapie projektowania instalacji elektrycznej przemyśleć sposób jego oświetlenia. Należy uwzględnić wszystkie strefy funkcjonalne, określić ich usytuowanie oraz rodzaj emitowanego światła, który zapewni ich funkcjonalność. Aranżacje poszczególnych salonów i wydzielone w nich strefy zależą od indywidualnych wymagań użytkowników, jednak wśród tych podstawowych, które spotkamy niemal w każdym takim wnętrzu, można wymienić strefę wypoczynkową oraz miejsce do spożywania posiłków.

Miejsce przeznaczone do relaksu wymaga stonowanego oświetlenia, które zbuduje klimatyczny nastrój i pomoże zrelaksować się po całym dniu. Emitowane światło nie może być zbyt jasne, a jego barwa powinna być ciepłobiała. Nad strefą wypoczynkową doskonale sprawdzają się nowoczesne lampy wiszące, które oprócz budowania przyjemnego klimatu we wnętrzu, mogą też stanowić prawdziwą ozdobę salonu. Szeroki wybór opraw z tej kategorii pozwala inwestorom dobrać oprawę odpowiednią do każdego stylu aranżacji wnętrz.

Nad stołem w jadalni również warto zamontować lampę wiszącą. Jej zadaniem jest oświetlenie blatu stołu i stworzenie przyjemnej atmosfery podczas spożywania posiłków oraz spotkań ze znajomymi i rodziną. W tym przypadku kształt i forma oprawy powinny zostać dostosowane nie tylko do stylu wnętrzarskiego, ale również wielkości i kształtu stołu. I tak na przykład nad stołem okrągłym lub kwadratowym montuje się zwykle oprawę o pojedynczym źródle światła, lub kilku żarówkach zamontowanych blisko siebie. Nad stołem o kształcie prostokątnym lub owalnym doskonale sprawdzają się oprawy z kilkoma ustawionymi w jednej linii źródłami światła, co pozwala oświetlić całą przestrzeń stołu.

W przypadku lamp przewidzianych do montażu nad stołem warto zwrócić uwagę, czy nie powstanie niekorzystne zjawisko olśnienia, czyli, czy lampa nie będzie razić w oczy osób siedzących przy stole. W tym celu można zastosować lampy o białych albo matowych żarówkach. Korzystne mogą być również lampy z odpowiednio ukształtowanym odbłyśnikiem, dzięki czemu strumień światła nie ulega rozproszeniu.

To jednak jeszcze nie wszystko. W salonie należy bowiem zadbać również o montaż oświetlenia ogólnego, które równomiernie oświetli całe wnętrze światłem rozproszonym. Takie rozwiązanie sprawdzi się między innymi w długie zimowe wieczory, gdy konieczna jest rekompensata braku światła słonecznego oraz podczas czynności porządkowych w pomieszczeniu. W roli oświetlenia ogólnego doskonale sprawdza się instalacja z wykorzystaniem opraw wpustowych lub plafonów natynkowych z serii Bross. Doskonale wpisują się w aranżacje nowoczesnych wnętrz i dobrze oświetlają wnętrze.

Oprócz wymienionych wyżej rozwiązań część inwestorów decyduje się też na montaż oświetlenia o charakterze dekoracyjnym. W polskich domach wciąż jednak jest to stosunkowo rzadko spotykany typ oświetlenia.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge