Zamiast plafonu – lampa wisząca w łazience

Oświetlenie w łazience spełnia funkcje użytkowe, ale jednocześnie nadaje jej dekoracyjnego charakteru. Sposób kierowania światła, jego kierunek i natężenie, decydują o tym, jak będzie się prezentować aranżacja łazienki. Ze względu na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu, najchętniej wybieramy niewielkie oczka wpustowe, plafony bądź spoty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o odrobinę ekstrawagancji, nabywając lampę wiszącą. Jaka powinna być, by poradzić sobie z oświetleniem łazienki?

Dobrze oświetlona łazienka

W łazienkach rzadko kiedy mamy dostęp do światła naturalnego. Podczas czynności pielęgnacyjnych, wykonywania makijażu i sprzątania, towarzyszyć nam będzie zatem oświetlenie sztuczne. Przyglądać się będziemy mu bardzo uważnie, bo łazienka ma być miejscem komfortowym, pięknym i sprzyjającym relaksowi, stąd światło nabierze kolosalnego znaczenia.

Zwykliśmy wybierać płaskie plafony bądź niewielkie oczka świetlne, montowane chociażby w podwieszanych sufitach. To świetny sposób na oświetlenie każdej łazienki, niezależnie od jej metrażu, kształtu, dzielenia na strefy bądź też nie, jak i przyjętej aranżacji. To takie bezpieczne i uniwersalne propozycje. Jeśli szukamy kwintesencji łazienki zachowującej walory użytkowe, ale i niebanalnej, warto zorientować się w ofercie, jaką są lampy wiszące. To, że będą umieszczone na linkach zwisać z centralnego punktu sufitu, nie musi oznaczać przytłoczonej aranżacji i niewygody użytkowania łazienki. Wystarczy pamiętać o kilku czynnikach składających się na ostateczny zakup.

Odpowiednio dobrana lampa wisząca

Długość linki, na której zawiśnie tak dobrane oświetlenie, jest w tym wypadku kluczowym. Zbyt nisko zawieszona lampa faktycznie będzie przeszkadzać zamiast dobrze oświetlać, a poza tym przytłoczy łazienkę. Szukając w sklepie z oświetleniem stawiajmy więc na lampy o możliwie krótkich linkach bądź z możliwością ich regulacji.

Materiały, z jakich wykonane jest tego typu oświetlenie, to szeroka paleta. Pośród lamp wiszących bardzo często goszczą kryształki w wyjątkowy sposób przepuszczające wiązkę światła. Ażurowe klosze, które tworzą fantazyjne wzory świetlne na meblach i ścianach. Takie kompozycje faktycznie przyciągają uwagę, ale w łazience mogą się okazać złym wyborem. Będą trudne do utrzymania w czystości, przez co oświetlenie wcale nie będzie nas zadowalać.

Na koniec zaś musimy pamiętać o parametrze IP – jak najwyższym, bo decydującym o odporności na podwyższony poziom wilgotności i pary.

Lampy wiszące do łazienki? Czemu nie! Mogą być i praktyczne, i niebanalne. Wystarczy zastosować się do zaledwie tych kilku wskazówek podczas ich zakupu, by cieszyły oczy, współgrały z wystrojem łazienki i czyniły ją maksymalnie komfortową.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge